Jak Nauka Języka Wpływa Na Mózg | Citilingua

Jak nauka języka wpływa na mózg


Data: 10 maja 2021 | Autor: admin

Znajomość języków obcych w wielu branżach zwiększa szanse na awans. Oprócz tego tę przydatną umiejętność możemy wykorzystać w życiu prywatnym i podczas podróży. Jest jeszcze jeden plus rozwijania takich umiejętności językowych i wiążę się on ściśle ze sprawnością naszych mózgów.

 

Nauka angielskiego – jak przyswajanie języków obcych wpływa na mózg?

Wiele osób, również tych młodych, po zakończeniu lat szkolnych/studenckich odczuwa, że zapamiętywanie informacji przychodzi im z większą trudnością. Niestety z upływem czasu liczba naszych szarych komórek zmniejsza się, a to powoduje, że zapamiętujemy wolniej. To jednak nie jedyny powód zmian. Najważniejszą przyczyną jest… zaniechanie ćwiczeń. Gdy znika konieczność regularnego zapamiętywania informacji (nauka do kolokwiów, klasówek itp.), nasz mózg się rozleniwia. Jego stymulowanie jest kluczowe, a najlepsze efekty możemy osiągnąć, stale ucząc się nowych rzeczy.

Przyswajanie nowego języka to: konieczność przedefiniowania znanych słów, stałe poznawanie konstrukcji zdaniowych, gramatyki itp. Nauka angielskiego to świetny sposób na stymulację mózgu, bo oznacza:

  • zdobywanie wielu bardzo różnorodnych kompetencji;
  • poznawanie nowych rzeczy przez długi czas (nie bez powodu mówi się, że nauka języka obcego nigdy się nie kończy).

 

mężczyzna i kobieta siedzą przy stole

 

Prywatne korzyści z nauki angielskiego

Takie kursy jak angielski dla firm, czy zajęcia przygotowujące do zdania konkretnych egzaminów, to recepta na szybkie przyswojenie informacji, które przekujemy w sukces w pracy. Nie zapominajmy jednak, że nauka języka to dużo więcej niż lepsza pozycja w firmie. To też lepsze zapamiętywanie i szybsze kojarzenie faktów na co dzień. W efekcie po pewnym czasie odnotujemy, że przydarza się nam znacznie mniej sytuacji, w których zapominamy o ważnym wydarzeniu, lub nie jesteśmy w stanie przywołać z pamięci listy zakupów. W długoterminowej perspektywie istotne jest natomiast to, że zmniejszymy ryzyko pojawienia się w przyszłości różnorodnych zaburzeń związanych z pamięcią, w tym demencji starczej.

 

Przeczytaj także: